قهرمانان: آنان که می دانند کیستند!

هارت، نویسنده کتاب "یکصد فهرست از اثرگذارترین افراد در طول تاریخ" هنگامیکه برای اینکه حضرت محمد (ٌص) را به عنوان اولین انتخاب خود قرار داده مورد انتقاد قرار می گیرد، توضیح میدهد که مبنای انتخاب وی تعداد افرادی بوده است که تحت تاثیر و نفوذ وی قرار گرفته است و در طی تاریخ تداوم داشته است. دومین و سومین انتخاب وی نیوتن و حضرت مسیح بوده است.

 

شاید نویسنده کتاب با حضرت علی (ع) آشنایی نداشته و شاید این امام بزرگوار را به عنوان حامی پیامبر در نظر گرفته و در یک گزینه به هر دو فرد پرداخت است. به هر حال من در حد و اندازه ای نیستم که در مورد شخصیتهایی اینچنینی نظری بدهم  که:

من بی مایه که باشم که خریدار تو باشم         حیف باشد که تویار و من  یار توباشم

 

و سخن نا تمام و ناکمال گفتن تاثیری بدتر از سخن نگفتن خواهد داشت.

 

مسئله اصلی که در مورد قهرمانان تاریخ وجود دارد و در همه آنها از پیامبر (ص) و حضرت علی (ع) به عنوان سرامدترین افراد تاریخ گرفته  تا نیوتن و مسیح و بودا و سرداران و سرافرازان حماسه ساز تاریخ  و در دوران حاضر امام خمینی که به گفته موافقین و مخالفین از بزرگترین انسانهای قرن اخیر می باشد، اینست که آنها به خوبی خود را شناخته بودند و این شناخت بدون استثنا به ایشان قدرتی بخشیده بود که آن چه را به راستی در زندگی برایشان حائز اهمیت بوده است محقق سازند.

 

در ادامه مطالب  سعی خواهیم نمود به زندگی بعضی قهرمانانی که به فرهنگ ایرانی امان نزدیکترند اشاره نماییم و ببیینیم که چگونه اثری شگرف برجا گذاشته اند و چگونه باعث شده اند که ما انتظاراتمان را از خود بیشتر نماییم.

 

نکته نگران کننده در مورد قهرمانان اینست که ممکن است این فکر را در ما دامن بزنند که "من هرگز از عهده کاری که ایشان انجام داده اند بر نخواهم آمد" و یا "من نمی توانم مسائل را آنطور که ایشان دیده اند حل و فصل نمایم". ما باید به ریشه  یابی عللی بپردازیم که مانع از آن هستند که ما آنگونه که آرزومندیم زندگی کنیم.

 

و چه کسی اولین قهرمانی است که بایست در مورد وی صحبت کنیم؟

/ 6 نظر / 12 بازدید
جلیلی

سلام موافقم و امشب قهرمانی را از دست می دهیم

یوسف

مطلب خوبی بود...آموختم... به نظرم : علی (ع).

نویسنده ی روزهای بی تو

در انتظار دیدنت ، دلها همه بیقرارند ... ای تک ستاره ی بهشت ، حسرت به دلهامان نذار .... اللهم عجل لولیک الفرج ... . . . یه ماه رمضون دیگه هم رفت .... طاعات و عباداتتون قبول درگاه حق .... و عیدتون با تاخیر مبارک .... روزهای بی تو [گل]

محبت و زیبایی

سلام! خودشناسی اساس کار است با خودشناسی میتوان خداشناس شد... ولی این خود را شناختن هم کار کمی نیست... ممنون از نکاتی که مینویسید دلتان شاد!