چه چیزی مهمترین است؟


این وبلاگ تلاش می نماید تا یک راه عملی جهت شناخت خود و مدیریت بر خود در راه رسیدن به ارزشهای انسانی ارائه دهد و نیاز مند کمک دوستان و صاحب نظران در این رابطه می باشد.

زمان قفل شده عصر ما

آیا تا به حال به خود گفته اید ای کاش در زمان گذشته زندگی می کردید؟ آیا واقعا پدران ما راحتتر زندگی می کردند ودغدغه کمتری برای زندگی داشته اند؟؟ راستی چه تفاوتی بین امروز و صد سال پیش از نظر گذراندن زمان وجود دارد؟


وقتی در ترافیک صبحگاهی تهران گیر می کنیم و احساس می کنیم حتی یک متر هم جلوتر نخواهیم رفت و تا چشم کار می کند ماشین هایی هستند که بایست جلوتر از ما حرکت کنند تا ما بتوانیم حرکت کنیم، مفهوم
زمان قفل شده را می توانیم احساس کنیم. بعضی وقتها احساس می کنیم چونان در برنامه های ضروری و اضطراری خود گیر افتاده ایم که اضافه کردن حتی یک ثانیه هم به آنان کار امکان پذیری نیست. احساس می کنیم در یک مسابقه ای هستیم که هیچگاه وقت آن را نخواهیم داشت که به خط پایان برسیم. در این زمان قفل شده چگونه می خواهیم به چیزهایی که برایمان مهم است فکر کنیم و برای آنان برنامه ریزی کنیم و به هدف برسیم؟

حتی نوشتن این متن ممکن است مدتها به تعویق بیفتد زیرا همیشه کارهایی ضروری تر وجود دارند! ما در زمان قفل شده زندگی می کنیم. با وجود کامپیوتر و لپ تاپهایی که ما را قادر کرده است که همه جا به همه چیز دسترسی داشته باشیم چنان در مسائل اضطراری گیر کرده ایم ( مثل تلفنی که زنگ می زند، ایمیلی که فرستاده شده، گزارشی که سریع باید آماده شود، ....) که فرصتی برای اینکه بتوانیم زندگی خود را در کنترل خود قرار دهیم وجود ندارد. اگر در این مخمصه اضطرارها قرار بگیریم به زودی خواهیم فهمید که " هیچ کار مهمی انجام نداده ایم" و اگر با یک حمله قلبی ناشی از اضطراب نمیریم، این زندگی رقت بار بی معنی را بایست تحمل کنیم.  

اگر به گذشتگان خود نگاهی بیفکنیم خواهیم دید که آنها فرصت بیشتری داشته اند اما آنها مجبور بودند کارهای ساده ای را در زمان زیادی بگذرانند. من خود به تجربه مسیر یک ساعته هوایی را در هفده روز پیموده ام و دیده ام که چگونه پای دوستانم آبله می بست و وقتی که هنگام استراحت می شد هیچ کس توانی برای فعالیتی اضافه حتی خوردن شام و یا لیوانی آب نداشت و از پا درد و خستگی به خود می پیچید. آری آنها دغدغه کمتری در سفر داشتند اما زمان زیادی را صرف کار ساده ای می کردند. به عنوان مثالی دیگر، رسیدگی به کارهای منزل مثل طبخ غذا و نظافت و شستشوی لباس و.... در حال حاضر در کمترین زمان ممکن انجام می شود در حالیکه در گذشته هریک از این فعالیتها به سختی انجام می شد. پس چرا ما الان فرصت نداریم و گذشتگان ما فرصت فراوان تری داشته اند.  حقیقت اینست که اینکه گذشتگان وقت بیشتری از ما داشته اند به یک افسانه می ماند. آنها نیز همین بیست و چهار ساعت را زندگی می کردند اما آنها همه  تلاششان برای بقا بوده است در حالیکه ما برای انتخاب های متعددی را برای تصمیم گیری در مورد گذراندن بیست و چهار ساعت زمان روزانه خود داریم.

مسئله اینست که ما انتخابهای بیشتری برای گذراندن وقت خود داریم

در واقع شما وقتی به کودکتان می گویید من وقت ندارم که با تو بازی کنم ویا به همسرتان می گویید من وقت ندارم به تو کمک کنم در واقع به این مسئله اشاره می کنید که:

من  کار مهمتری برای گذراندن وقت خودم دارم.

ما هنوز فرصت داریم که در میان همه انتخاب های گمراه کننده زندگی امروزی سرنوشت خود را رقم بزنیم و مسیری را بر اساس آنچه برای ما مهمتر است انتخاب کنیم. به عبارت دیگر

همین انتخابهای ما برای گذراندن زمان نشان دهنده آنست که چه چیز برای ما مهمتر است.

   + سعید - ٧:٥٧ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/۸/٢٦

ویژگی های انسانهای موفق قهرمانان و آنان که همه آنچه خوبان دارند یکجا دارند

چرا ما به دنبال این بودیم که قهرمانانی را که می شناسیم مورد مطالعه قرار دهیم؟ در واقع یکی از کمکهای بزرگ که قهرمانان به ما  می توانند بکنند این است که مشخصه های شخصیتی را به ما ارائه کنند  که با ایجاد آن فرد به حد توانایی های خود میرسد. اگر در زندگی آنهادقت کنیم به این الگوهای رفتاری پی می بریم.

مشخص ترین الگوی رفتاری آنها اینست که همگی ایشان در زندگی خود موفق بوده اند!
منظور از موفقیت زندگی سازگار و هم ساز با خوبی هایی است که دراعماق وجود ما قرار دارد و تنها متعلق به خود ماست.

یا به عبارت دیگر               خود بودن در حد کمال

همه قهرمانان خودشان بودند اما در نهایت کمال ممکن. موفقیت آنها همانقدر که حاصل دست آوردهای زندگی اشان است که برخاسته از وجود خودشان نیز می باشد. آنها عموما خوش بین هستند، از ایشان یک آرامش درونی می تراود و در اکثر مواقع به هدفی که دارند خواهد روحی، احساسی، و یا فکری می رسند.  همه آنها همه این مشخصات را ندارند ولی بعضی مشخصه ها مشترکند:

1- شناخت خود: انها می دانند که کی هستند و توانایی ها و نقاط قوت خود را به خوبی می شناسند. با بهره گیری از قدرت سرشاری که حاصل چنین آگاهی است توانایی انجام کارهای خارق العاده ای دارند

2- اطمینان: ترس برایشان معنی ندارد

3- دانستن ارزش تک تک انسانها: تمرکز آنها بر کسانی است که خود را وقف خدمت به آنان کرده اند و نه بر خودشان

4- نوعی احساس اضطرار: آنها در کاری که انجام میدهند بی صبرند.

5- حس عمیق دارا بودن یک ماموریت شخصی: آنها آرمان گرا هستند و اشتیاق وافری برای رسیدن به آرمان خود دارند.

6- جاذبه شخصی: دیگران به سوی ایشان جذب می شوند

7- دانستن قدر و منزلت خود: خودرا با کسی مقایسه نمی کنندو هرگز نگرانی در مورد آنچه که نیستند ندارند

8- استمرار در طریق: راحت به این سو و آن سو کشیده نمی شوند

9- نوعی احساس آرامش رفتار: ایشان معممولا می توانند در زمان های بسیار بحرانی نیز جان سالم از مهلکه بدر ببند.

دکتر روستا ( استاد بازارایابی دانشگاه شهید بهشتی که به تازگی سمینارها و مقالاتی در زمینه مدیریت عمر  ارائه کرده و نوشته اند) ویژگیهای افراد موفق را بصورت زیر عنوان می کنند:

1-خیالپردازی: تخیل و رویا را دوست دارند وتوانایی تبدیل رویا به واقعیت را دارند.

2-قاطعیت:سریع و قاطع عمل می کنند.

3- عملگرا:بیشتراقدام می کنندتاحرف بزنند.

4- اراده:تسلیم ناپذیر، مصمم و متعهد هستند.

5-ازخودگذشتگی:در جایی که لازم است از خود گذشتگی نشان می دهند.

6-عشق: عشق را باور دارند.

7- توجه به جزئیات و نکات ساده: به بدیهیات و جزئیات توجه دارند.

8- پایش و کنترل : نظارت ،پایش و کنترل و ارزیابی را جدی می گیرند.

9-نتیجه گرا: بدنبال دستاورد نهایی هستند.

10-دیگران را هم شریک می دانند.

   + سعید - ٩:۳٦ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/۸/۸